RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Tajani: Shpresoj që një tryezë e paqes të arrijë në 2023 mes Ukrainës dhe Rusisë

tajani:-shpresoj-qe-nje-tryeze-e-paqes-te-arrije-ne-2023-mes-ukraines-dhe-rusise

Shpresoj që një tryezë e paqes të arrijë deri në vitin 2023”, deklaroi ministri i Jashtëm italian Antonio Tajani, duke folur për luftën në Ukrainë.

“Rreziku i një përshkallëzimi dhe përkeqësimi i situatës ushtarake nuk duhet të nënvlerësohet, por ne duhet të bëjmë gjithçka për të siguruar që dera e dialogut të mos mbyllet dhe duhet të mbështesim të gjithë ata që luajnë një rol në uljen e Putinit dhe Zelenskit në tryezë“, shtoi ai.

‘’Si Turqia dhe Vatikani, duhet të punojnë për të arritur këtë gjë. Krijimi i një zone të lirë rreth termocentralit bërthamor të Zaporizhzhia mund të jetë hapi i parë”, përfundoi ministri i Jashtëm italian Tajani.

Related posts

Kate Middleton shfaqet në publik krah princit William, u jep fund spekulimeve dhe teorive konspirative për shëndetin e saj

admin

Operacion i madh policor, 5 persona kontrabanduan e shitën mjaltë të dëmshme për shëndetin

admin

Haxhitë tanë arrijnë në Medine

admin