RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Shpresat zbehen për të mbijetuarit pasi numri i tërmetit në Marok kalon 2800

shpresat-zbehen-per-te-mbijetuarit-pasi-numri-i-termetit-ne-marok-kalon-2800

Pas një reagimi fillestar që u përshkrua si shumë i ngadaltë nga disa të mbijetuar, përpjekjet e kërkimit dhe shpëtimit përshpejtohen.

Ekipet e shpëtimit po garojnë me kohën për të gjetur të mbijetuar në zonat e thella të goditura më rëndë nga tërmeti më vdekjeprurës i Marokut në më shumë se gjashtë dekada, me numrin e të vdekurve që shkon në më shumë se 2,800 njerëz.

Ekipet e kërkimit nga Spanja, Mbretëria e Bashkuar dhe Katari janë bashkuar me përpjekjet marokene të shpëtimit pas tërmetit me magnitudë 6.8 ballë që goditi të premten vonë në Malet e Atlasit të Lartë, me epiqendër 72 km në jugperëndim të Marrakeshit.

Televizioni shtetëror raportoi se numri i të vdekurve është rritur në 2,862 dhe 2,562 persona të plagosur. Ekipet e shpëtimit thanë se shtëpitë tradicionale me tulla prej balte, të pranishme kudo në rajon, reduktuan shanset për të gjetur të mbijetuar sepse ato ishin shembur. /mesazhi

Related posts

Mohammed bin Salman: Arabia Saudite “po i afrohet” normalizimit me Izraelin

admin

Anëtarët e NATO-s luftojnë për gjetjen e kryetarit të ri

rezart morina

Finlanda nuk do të lejojë djegien e Kuranit

admin