RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Të enjten debatohet në Parlamentin Evropian mbi marrëdhëniet Kosovë-Serbi

te-enjten-debatohet-ne-parlamentin-evropian-mbi-marredheniet-kosove-serbi

Komiteti për Punë të Jashtme në Parlamentin Evropian do të diskutojë për raportet në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Siç raportohet, aty do të ripërsëritet edhe një herë mbështetja e plotë ndaj të Dërguarit Special të BE-së për dialogun në mes të dyja vendeve, Miroslav Lajçak.

Më tej aty pritet që Prishtinës dhe Beogradit t’i bëhet thirrje të punojnë në mirëbesim dhe në frymën e kompromisit për të arritur marrëveshjen ligjërisht të obligueshme për normalizim të marrëdhënieve në përputhje me ligjet ndërkombëtare.

Edhe Kosovës edhe Serbisë do t’i bëhet thirrje që t’i zbatojnë të gjitha marrëveshjet e arritura, përfshirë themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Related posts

Erdogan: Ne duam të sjellim paqen midis Ukrainës dhe Rusisë

admin

Vazhdon të rritet çmimi i naftës në Kosovë

admin

Kina rrit importet e energjisë ruse

admin