RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Siri, numri i të vdekurve nga tërmetet rritet në mbi 2.800

siri,-numri-i-te-vdekurve-nga-termetet-rritet-ne-mbi-2.800

Të paktën 2.802 njerëz kanë humbur jetën dhe mijëra janë lënduar në Siri nga tërmetet e fuqishme me qendër në Turqinë jugore që goditën rajonin më të gjerë herët të hënën, sipas shifrave të përpiluara sot, transmeton Anadolu.

Ministria e Shëndetësisë e regjimit sirian tha se të paktën 1.262 njerëz kanë humbur jetën dhe 2.285 të tjerë janë lënduar në provincat Halep, Latakia, Hama dhe Tartus.

Ndërkaq, të paktën 1.540 njerëz kanë humbur jetën dhe më shumë se 2.750 të tjerë janë lënduar në zonat e kontrolluara nga opozita në veriperëndim të Sirisë, sipas Mbrojtjes Civile Siriane.

Related posts

Jordani – Shirat e dendur shkaktojnë përmbytje

admin

Save the Children: Bota duhet të veprojë për t’i dhënë fund vuajtjeve të fëmijëve ukrainas

admin

Zgjedhjet në Turqi, çifti i ri voton para kurorëzimit – VIDEO

admin