RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Të paktën 29 të vdekur nga sulmet në Nagorno-Karabakh, Guterres bën thirrje për t’i dhënë fund konfliktit

te-pakten-29-te-vdekur-nga-sulmet-ne-nagorno-karabakh,-guterres-ben-thirrje-per-t’i-dhene-fund-konfliktit

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres bëri thirrje për “përfundim të menjëhershëm të konfliktit” në Nagorno-Karabakh , kundër të cilit Azerbajxhani nisi një sulm të ri të martën, duke rezultuar në të paktën 29 të vrarë.

Tre vjet pasi një luftë përfundoi me humbjen e Armenisë, sulmi i djeshëm i konfliktit në Nagorno-Karabakh u diskutua në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, me Francën që bëri thirrje për një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit.

Guterres bëri thirrje për t’i dhënë fund konflikteve, për të de-përshkallëzuar dhe për të respektuar rreptësisht armëpushimin e vitit 2020 dhe parimet e së drejtës ndërkombëtare humanitare. /abcnews

Related posts

Biden: Mbështetje e palëkundur për Lulën, e ftojmë në Shtëpinë e Bardhë

admin

Kalin: Nuk do të tolerojmë një tjetër protestë kundër figurës së Erdogan

admin

Konjufca vendos për dy orë pauzë pas rrahjes në Kuvend

rezart morina