RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Të paktën shtatë të vdekur në Nigeri pas shembjes së një xhamie

te-pakten-shtate-te-vdekur-ne-nigeri-pas-shembjes-se-nje-xhamie

Një xhami në qytetin nigerian Zaria është shembur gjatë lutjeve, duke lënë të vdekur të paktën shtatë persona, thonë zyrtarët.

Qindra besimtarë ishin në ndërtesë të premten në kohën kur ajo u shemb.

Po punohet për zbardhjen e shkaqeve të shembjes. Mediat lokale raportuan se një çarje ishte zbuluar në një nga muret të enjten.

Xhamia mendohet të jetë më shumë se një shekull e vjetër. Nigeria ka një histori të gjatë të shembjes së ndërtesave.

“Katër trupa u gjetën fillimisht”, tha një zëdhënës i këshillit Abdullahi Kwarbai për agjencinë e lajmeve Reuters.

“Më pas tre të tjerë u gjetën pasi ekipi i shpëtimit kontrolloi xhaminë e shembur”, shtoi Kwarbai.

Një ekip inxhinierësh ishte organizuar për të rregulluar plasaritjen në ndërtesë, tha për Punch News Emiri, Mallam Ahmed Nuhu Bamalli. /koha

Related posts

Arrihet marrëveshje për targat e automjeteve midis Kosovës dhe Serbisë në Bruksel

admin

Çështja e Asociacionit, ambasadori Hovenier mban mbledhje jozyrtare në rezidencën e tij

admin

Palestinezët e zhvendosur: Jeta në Spitalin Al-Shifa “më e vështirë se vdekja”

admin