RTV AHIRETI
Shëndetësi

Të qëndruarit këmbëkryq mund të jetë i rrezikshëm për shëndetin

te-qendruarit-kembekryq-mund-te-jete-i-rrezikshem-per-shendetin

Një veprim i pavetëdijshëm si kryqëzimi i këmbëve ndërsa jeni ulur mund të shkaktojë shumë probleme. Osteopati kanadez Brandon Talbot këshillon të mos kryqëzoni kurrë këmbët ndërsa jeni ulur pasi kjo krijon presion në një pjesë të gjymtyrëve të poshtme.

Ndërsa jeni ulur, shmangni kryqëzimin e këmbëve. Kjo krijon ngjeshje në zonën e ijeve. I gjithë gjaku nga gjymtyrët e poshtme kalon në venën femorale (një enë e madhe gjaku në kofshë) e cila udhëton nën ligamentin inguinal (ijë).

“Presioni i panevojshëm mund të çojë në probleme të qarkullimit dhe në fund të kontribuojë në sëmundjen e venave, duke përfshirë venat me variçe ”, shpjegon Talbot. Ai shpjegon gjithashtu se shëndeti i venave mund të përmirësohet me ushtrime të rregullta.

Nuk duhet të jetë stërvitje me rezistencë, mund të jetë diçka e thjeshtë, si ecja. Mundohuni të lëvizni të paktën 30 minuta në ditë”, këshillon osteopati. Talbot shton se mbajtja e një peshe të shëndetshme ul rrezikun e presionit të lartë të gjakut.

Yndyra e brendshme gjithashtu mund të kufizojë qarkullimin e gjakut, duke rritur presionin mbi venat. Presioni i lartë i gjakut mund të dobësojë muret e enëve të gjakut me kalimin e kohës – thotë ai. Ajo që këshillon edhe osteopati kanadez është të shmangni qëndrimin ulur për periudha të gjata kohore.

Venat varikoze ndodhin kur valvulat e vogla brenda venave të këmbës ndalojnë së punuari siç duhet, duke shkaktuar grumbullimin e gjakut në vena dhe duke i bërë ato të fryra dhe të dhimbshme. Rritja e presionit në vena gjithashtu mund ta bëjë lëkurën të purpurt dhe të thatë.

Nëse nuk trajtohet, kjo mund të çojë në komplikime të tilla si gjakderdhje, pamjaftueshmëri kronike venoze dhe ulçera të lëkurës.

Related posts

Çfarë ndryshimesh mund të prisni nëse eliminoni kripën nga dieta juaj?

rezart morina

7 shenja delikate që tregojnë se mëlçia juaj nuk po funksionon siç duhet

admin

Si të ulni tensionin e lartë me 3 metoda natyrale

rezart morina