RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Tërmet i fuqishëm në Ekuador, katër viktima dhe ndërtesa të dëmtuara

termet-i-fuqishem-ne-ekuador,-kater-viktima-dhe-ndertesa-te-demtuara

Një tërmet i fortë ka tronditur rajonin rreth qytetit të dytë më të madh të Ekuadorit, duke vrarë të paktën katër persona, duke dëmtuar shtëpi dhe ndërtesa dhe duke shkaktuar te banorët panikë.

Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së raportoi një tërmet të shtunën me magnitudë 6.7 ballë në rajonin bregdetar Guayas. Ai ishte i përqendruar rreth 80 km (50 milje) në jug të Guayaquil, i cili është vendbanim i më shumë se 3 milion njerëzve.

Presidenti Guillermo Lasso shkroi një mesazh në Twitter duke u kërkuar banorëve të qëndrojnë të qetë.

Agjencia e reagimit emergjent të vendit raportoi se një person vdiq në komunitetin Ande të Cuenca. Viktima ishte një pasagjer në një makinë të bllokuar nën rrënojat e një shtëpie.

Në shtetin bregdetar të El Oro, tre persona vdiqën dhe disa u bllokuan nën rrënoja, raportoi agjencia. Në komunitetin e Machala, një shtëpi dykatëshe u shemb para se njerëzit të evakuoheshin, një skelë u hodh dhe muret e një ndërtese u plasën, duke bllokuar një numër të panjohur njerëzish.

Agjencia tha se zjarrfikësit punuan për të shpëtuar njerëzit ndërsa Policia Kombëtare vlerësoi dëmet, puna e tyre u vështirësua nga linjat e rrëzuara që ndërprenë shërbimin telefonik dhe elektrik. /mesazhi

Related posts

Luftanijet amerikane lundrojnë përmes Ngushticës së Tajvanit

admin

“Ekstremizmi i krahut të djathtë rrezik kryesor për demokracinë e Gjermanisë”

admin

Ministrat e BE-së diskutojnë mbështetjen e ndihmës nga tërmetit për Turqinë dhe Sirinë

rezart morina