RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Tërmeti Turqi-Siri: Rritet frika për të mbijetuarit

termeti-turqi-siri:-rritet-frika-per-te-mbijetuarit

Numri i të vdekurve nga tërmeti që goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën është rritur në më shumë se 7900.

Të paktën 5,894 njerëz kanë vdekur në Turqi, ndërsa të paktën 2,032 janë vrarë në Siri.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme tre-mujore në 10 provinca, ndërsa agjencitë e ndihmës përballen me logjistikën e ndërlikuar të dërgimit të ndihmës urgjente në Sirinë e goditur nga lufta.

Më shumë se 12,000 personel turk të kërkim-shpëtimit po punojnë në zonat e prekura, së bashku me 9,000 trupa. Më shumë se 70 vende kanë ofruar ekipe shpëtimi dhe ndihma të tjera. /mesazhi

Related posts

Banka Botërore miraton pako të re të ndihmës për Ukrainën

admin

SHBA përcakton grupin Wagner si Organizatë Kriminale Ndërkombëtare

admin

Qindra mijëra persona në Bangladesh dhe Mianmar do të evakuohen për shkak të ciklonit

rezart morina