RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Terroristja që pranoi sulmin në Stamboll i tregon policisë se si iu bashkua grupit terrorist PKK/PYD

terroristja-qe-pranoi-sulmin-ne-stamboll-i-tregon-policise-se-si-iu-bashkua-grupit-terrorist-pkk/pyd

Ahlam Albashir, terroristja që pranoi se kishte vendosur një bombë në Istiklal të Istanbul-it të dielën, i tregoi policisë turke se ajo i ishte bashkuar grupit terrorist PKK/PYD përmes të dashurit të saj, i cili gjithashtu është anëtar i grupit terrorist, raporton Anadolu Agency (AA).

Burimet e sigurisë në kushte anonimiteti thanë se zyra e Kryeprokurorit Publik të Stambollit vazhdoi hetimin për shpërthimin e fundjavës që shkaktoi vdekjen e gjashtë personave dhe plagosi 81 të tjerë, dy prej tyre në gjendje kritike.

Albashir tha se ka humbur lidhjet me të dashurin e saj, por që nga ajo kohë ka ruajtur lidhjen e saj me grupin terrorist.

Forcat e sigurisë përcaktuan se i lidhur me organizatën terroriste ishte edhe Ferhat H, pronari i një punishtes në lagjen Esenler të Stambollit, ku Albashir dhe i dyshuari i arratisur Bilal H. qëndronin së bashku.

Ferhat H. kishte bërë propagandë terroriste përmes llogarisë së tij sociale dhe kishte strehuar në shtëpinë e tij dy personat, Albashir dhe Bilal H, me udhëzime nga grupi terrorist.

Related posts

Policia: Janë vrarë edhe dy sulmues dhe një është arrestuar

admin

Polonia dërgon mijëra ushtarë pranë kufirit me Bjellorusinë

rezart morina

​Chollet bisedon me Kurtin dhe Vuçiqin: Dënova ashpër dhunën kundër Policisë së Kosovës

admin