RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Thatësira në Spanjë detyron flamingot të largohen

thatesira-ne-spanje-detyron-flamingot-te-largohen

Një thatësirë e zgjatur në ligatinat e njohura jugore të Spanjës i ka detyruar flamingot të çelin zogjtë diku tjetër.

Ligatinat Fuente de Piedra në provincën Malaga u shpallën një rezervë natyrore në vitin 1984. Por të shtunën, vetëm disa dhjetëra zogj të rritur mund të shiheshin në lagunën e ujërave të kripura.

Nga mesi i majit, Spanja kishte marrë 28% më pak shi se sa pritej, thanë zyrtarët.

Ajo ka parë pranverën e saj më të nxehtë që nga viti 1961, me temperatura të larta që mund të vazhdojnë gjatë gjithë verës.

Më parë, më shumë se 200,000 zogj flamingo kanë dalë në lagunë, sipas zyrës së Bujqësisë së Andaluzisë.

Banori vendas Alberto Gonzalez Sanchez tha se kjo ishte për shkak të ndryshimit të klimës.

“Është turp për shkak të turizmit, njerëzit vijnë këtu për ditën,” tha z. Sanchez.

Related posts

Me flamurin e Kosovës dhe Shqipërisë dhe me këngën “Oj Kosovë oj nëna ime”, Rashica feston titullin kampion në Turqi

admin

Rasti i rezervave shtetërore, Hajdari përfundon deklaratën e saj në Prokurorinë Speciale

RTI

Francezja 24-vjeçare Elodle Moreno pranoi Islamin në Turqi

admin