RTV AHIRETI
Shëndetësi

Tre problemet shëndetësore që mund të tregojë lemza

tre-problemet-shendetesore-qe-mund-te-tregoje-lemza

Të gjithë njerëzit kohë pas kohe i zë lemza dhe kur zgjat për një kohë të gjatë është veçanërisht e bezdisshme.

Përveç kësaj, megjithatë, në disa raste, lemza tregon një problem shëndetësor. Nëse lemza është shumë e shpeshtë dhe zgjat shumë, atëherë mund të ndodhë një nga sa vijon.

1. Stresi i tepruar

Trupi reagon në mënyra të ndryshme ndaj stresit dhe lemza është një prej tyre. Lemza e shpeshtë mund të jetë një shenjë se keni shumë ankth dhe stres.

2. Refluksi gastroezofageal

Simptomat tipike të GERD janë urthi, shija e hidhur në gojë dhe vjellja. Në kombinim me këto, refluksi gastroezofageal manifestohet edhe me lemza të shpeshta dhe të vazhdueshme.

3. Pneumonia

Lemza e vazhdueshme mund të jetë shenjë e pneumonisë kur shoqërohet me simptoma të tilla si dhimbje gjoksi, të dridhura, ethe dhe gulçim.

Related posts

Tri sëmundjet më të shpeshta që prekin meshkujt e moshës së mesme, mos i injoroni

rezart morina

Çfarë nuk bën të pastrohet me sodë bikarbonati

rezart morina

Të mirat e dardhës, ndihmon edhe kundër diabetit

admin