RTV AHIRETI
Shëndetësi

Tri gjëra që do t’i ndodhin trupit tuaj nëse hiqni dorë nga sheqeri

tri-gjera-qe-do-t’i-ndodhin-trupit-tuaj-nese-hiqni-dore-nga-sheqeri

Sheqeri është tashmë armiku kryesor i të ushqyerit të shëndetshëm, pasi është i pranishëm pothuajse në të gjitha ushqimet. Kjo është arsyeja kryesore pse dikush e ka të vështirë ta heqë plotësisht atë nga dieta e tij.

Për ata që e bëjnë megjithatë, përfitimet janë mbresëlënëse dhe shfaqen pothuajse menjëherë!

Këtu janë tre gjëra që do t’ju ndodhin nëse reduktoni në mënyrë drastike sheqerin:

Do të përmirësoni shëndetin e zemrës

Sheqeri nuk rëndon vetëm në peshore, por është i rrezikshëm edhe për zemrën. Sipas të dhënave shkencore të disponueshme, rritja e konsumit të sheqerit lidhet me një shans më të madh për vdekje të parakohshme nga sëmundjet e zemrës.

Do të reduktojë yndyrën e barkut

Konsumimi i sheqerit kryesisht nga pijet dhe pijet (si lëngjet e gatshme dhe pijet joalkoolike) shoqërohet me “shpëtim” të shëmtuar.

Lëkura juaj do të duket më e re

Kur sheqeri që marrim nga ushqimi hyn në qarkullimin e gjakut, fillon një domino procesesh që përfundimisht e bëjnë lëkurën më të lirshme dhe më pak elastike. Edhe nëse linjat e para të imta janë shfaqur tashmë në fytyrën tuaj, duke kufizuar konsumin e sheqerit do të shihni një ndryshim.

Related posts

Vendosini fëmijët tuaj në shtrat duke lexuar një libër, jo duke parë televizor

rezart morina

Nëse vuani nga diabeti, nuk duhet të konsumoni këto ushqime

rezart morina

Një gotë kos në darkë për të mos rënduar stomakun?! Nëse e keni konsumuar deri tani, mos e bëni më

admin6