RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Tunizia drejt reformimit të sistemit politik, presidenti dorëzon draftin që heq përcaktimin fetar nga kushtetuta

tunizia-drejt-reformimit-te-sistemit-politik,-presidenti-dorezon-draftin-qe-heq-percaktimin-fetar-nga-kushtetuta

Presidenti tunizian Kais Saied ka deklaruar të martën se do të nis një projektligj që nuk e përcakton fenë islame si fe shtetërore e që do të hidhet për votim më 25 Korrik.

Lëvizja është pjesë e përpjekjeve të tij për të reformuar sistemin politik në Tunizi, i cili është përcaktuar vazhdimisht si i korruptuar dhe kaotik dhe shihet edhe një manovër për të mënjanuar partitë rivale.

“Kushtetuta e ardhshme e Tunizisë nuk do të përcaktojë më një shtet që i përket fesë islame por një komunitet që ka Islamin si fe”, tha ai.

Saied e dorëzoi draftin të hënën, pas përpjekjeve të tij për të bërë ndryshime në shtetin tunizian.

Sadeq Belaid, eksperti ligjor që kryesoi komitetin e hartimit, i kishte thënë AFP-së në një intervistë në fillim të këtij muaji se do të hiqte të gjitha referimet ndaj Islamit nga dokumenti i ri si sfidë ndaj partive islamiste.

Related posts

DASH: Kundërshtojmë planet aktuale të Kosovës për të vazhduar me zbatimin e vendimit për kufizimin dinarit serb

admin

Ministri i Jashtëm turk: SHBA-ja tani ka mbetur vetëm për çështjen e Gazës

admin

Dy raste të tejkalimit në vijë të plotë në rrugën Gjilan- Prishtinë, shoferëve u shqiptohen gjoba

admin