RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Tunizianët protestojnë kundër presidentit përpara zgjedhjeve parlamentare

tunizianet-protestojne-kunder-presidentit-perpara-zgjedhjeve-parlamentare

Kundërshtarët thonë se zgjedhjet më 17 dhjetor sipas kushtetutës së re të vendit janë të paligjshme dhe po bëjnë thirrje për bojkot.

Qindra tunizianë kanë dalë në rrugë për të protestuar kundër presidentit Kais Saied, një javë përpara se zgjedhjet parlamentare të mbahen sipas një kushtetute të re.

“Saied ik!” Protestuesit thirren ndërsa marshuan në qendër të kryeqytetit, Tunis, të shtunën.

Folësit në protestë, duke përfshirë politikanë të lartë nga partitë opozitare, thanë se votimi i planifikuar për 17 dhjetor ishte i paligjshëm dhe kërkuan një bojkot, duke e akuzuar Kais Saied për kryerjen e një grushti shteti jodemokratik.

Saied pretendoi se veprimet e tij ishin të ligjshme dhe të nevojshme për të shpëtuar Tunizinë nga vitet e krizës dhe ka thënë vazhdimisht se nuk do të bëhet diktator.

Fronti i Shpëtimit Kombëtar, një organ që përfaqëson partitë kryesore në opozitën e Tunizisë, duke përfshirë Ennahdhan, u ka kërkuar mbështetësve të bojkotojnë votimin. /mesazhi

Related posts

“Fëmijët shqiptarë përballen me ngacmime raciste në shkollat e Britanisë”

admin

Një muaj paraburgim serbit të dyshuar për sulm ndaj zyrtarëve të KFOR-it në Zveçan

admin

KGjK ia ofron mbi 61 mijë euro dëmshpërblim Naser Pajazitajt, ky i fundit refuzon pasi kërkoi mbi 1 milion

rezart morina