RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rumania kritikon Austrinë për veto “të pajustifikuar” të Shengenit

rumania-kritikon-austrine-per-veto-“te-pajustifikuar”-te-shengenit

Presidenti rumun Klaus Iohannis kritikoi Austrinë për bllokimin e pranimit të vendit të tij në Zonën Shengen të BE-së pa pasaporta.

“Një shtet anëtar i vetëm zgjodhi të injorojë këto realitete dhe të bllokojë unanimitetin evropian, në një mënyrë të pashpjegueshme që është e vështirë të kuptohet për të gjithë Bashkimin Evropian. Qëndrimi i keq dhe i pajustifikuar i Austrisë në takimin (të enjten) rrezikon të ndikojë në unitetin dhe kohezionin evropian, për të cilin kemi kaq shumë nevojë, veçanërisht në kontekstin aktual gjeopolitik”, tha Klaus Iohannis.

Të enjten, Ministri i Brendshëm i Austrisë Gerhard Karner tha se vendi i tij do të vërë veton ndaj anëtarëve të BE-së, Rumanisë dhe Bullgarisë, për t’iu bashkuar zonës Shengen pa pasaporta.

Related posts

Kirgistan, të dënuarit për korrupsion duhet të kthejnë 5 deri në 10 herë më tepër se shuma e vjedhur

admin

Komisioni Evropian me vlerësime dhe kritika për Kosovën

admin

Përvjetori i tretë i hapjes së Xhamisë Ajasofja

rezart morina