RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Tunizianët protestojnë kundër problemeve ekonomike, arrestimit të zyrtarëve

tunizianet-protestojne-kunder-problemeve-ekonomike,-arrestimit-te-zyrtareve

Mijëra Tunizian protestojnë kundër politikave të presidentit, duke e akuzuar atë për përpjekje për të mbytur liritë themelore, përfshirë të drejtat e sindikatave.

Mijëra sindikalistë tunizianë kanë mbajtur protesta në të gjithë vendin për përkeqësimin e problemeve ekonomike dhe arrestimin e një zyrtari të lartë të sindikatave.

Vendi i Afrikës së Veriut është në bisedime të zgjatura me Fondin Monetar Ndërkombëtar për një hua shpëtimi, për të cilën federata e fuqishme e punëtorëve UGTT ka paralajmëruar se mund të sjellë masa shtrënguese të dhimbshme.

Demonstruesit në Sfax, ku u zhvillua protesta më e madhe të shtunën, brohoritën “Tunizia nuk është në shitje!” dhe “Jo heqjes së subvencioneve!”

Disa ngritën bukë si një simbol proteste për kostot e larta të jetesës.

Protestat në tetë qytete shënuan një përshkallëzim në konfrontimin e sindikatës me presidentin tunizian Kais Saied dhe pasuan kritikat e tij ndaj arrestimeve të fundit të disa figurave anti-qeveritare, duke përfshirë politikanë, një gazetar, dy gjyqtarë dhe një zyrtar të lartë të UGTT-së.

Arrestimet e koordinuara kanë ngritur frikën e një goditjeje më të gjerë të mospajtimit dhe kanë bërë që Zyra e OKB-së për të Drejtat e Njeriut të bëjë thirrje për lirimin e menjëhershëm të të arrestuarve. /mesazhi

Related posts

Përleshje mes forcave izraelite dhe palestinezëve në Kudsin Lindor të pushtuar

admin

Turqia bllokon kamionin me 122 kg drogë nga Shqipëria, në pranga shoferi

admin

Akademikët muslimanë në Spanjë përballen me diskriminim

rezart morina