RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turistja Lina Boettcher nga Gjermania pranoi Islamin në Turqi

turistja-lina-boettcher-nga-gjermania-pranoi-islamin-ne-turqi

Lina Boettcher 25-vjeçare, shtetase gjermane, u konvertua në muslimane në qytetin Bartın të Turqisë, raporton Anadolu.

Boettcher, e cila erdhi për një vizitë në qytet, aplikoi në Zyrën e Myftinisë Provinciale për t’u konvertuar në Islam, për të cilën ajo ishte i interesuar si rezultat i studimeve të saj.

Në ceremoninë e konvertimit që u mbajt në Myftini, u lexua Kurani Famëlartë dhe zëvendësmyftiu Hulusi Güner i dha shtetases gjermane Boettcher informacione rreth parimeve themelore të fesë islame.

Boettcher më vonë u konvertua në Islam dhe mori emrin “Hava”.

Güner e uroi Boettcher dhe i dhuroi asaj një “çertifikatë konvertimi”, Kuranin e Shenjtë dhe libra të ndryshëm.

Boettcher nuk i mbante dot lotët teksa recitonte fjalët e dëshmisë (shehadetit).

Related posts

Muja publikon listën e organizatave kriminale në veri: Rekomandoj arrestime

admin

Aksion kundër drogës në Mitrovicë të Veriut

admin

Urimi i Myftiu të Kosovës, Naim ef. Tërnava, me rastin e festës së Fitër – Bajramit

rezart morina