RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqi – Aeroporti i Stambollit më i frekuentuari në Evropë

turqi-–-aeroporti-i-stambollit-me-i-frekuentuari-ne-evrope

Aeroporti i Stambollit është renditur i pari mes aeroporteve evropiane me rreth 5.9 milionë pasagjerë në muajin qershor.

Aeroporti i Stambollit nisi zyrtarisht fluturimet në tetor të vitit 2018 dhe është një nga aeroportet më të mëdhenj dhe më të rëndësishëm në botë.

Këshilli Ndërkombëtar i Aeroporteve në Evropë (ACI Europe) publikoi raportin e tij për trafikun ajror për tremujorin e dytë të këtij viti.

Sipas të dhënave të fundit, qarkullimi i pasagjerëve në aeroportet e Evropës është rritur me 247 për qind në gjashtëmujorin e parë të vitit 2022 krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Siç theksohet në raport, në aeroportin e Stambollit në qershor numri i pasagjerëve u rrit në 115.4 për qind krahasuar me te njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Aeroporti i Stambollit u rendit i pari mes aeroporteve evropiane me rreth 5.9 milionë pasagjerë në muajin qershor.

Më pas vijojnë aeroportet në Londër, Paris, Amsterdam, Frankfurt, Madrid dhe Barcelonë. /atsh

Related posts

Helikopteri luftarak turk “ATAK-2” ndez motorin për herë të parë – VIDEO

admin

Operacioni policor në veri, sekuestrohen dy vetura dhe një motor me targa të Serbisë

rezart morina

Chollet takohet me Lajçakun, flasin për shtensionimin e situatës në Kosovë

rezart morina