RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqi, foshnja 4-muajshe shpëtohet pas 57 orësh nga rrënojat në Hatay

turqi,-foshnja-4-muajshe-shpetohet-pas-57-oresh-nga-rrenojat-ne-hatay

Foshnja 4 muajshe Ayşe e cila kishte mbetur nën rrënojat e një ndërtese të shembur në Hatay u shpëtua nga ekipet pas një periudhe 57 orë pas tërmetit, transmeton Anadolu.

Në vazhdim janë punimet e kërkim-shpëtimit në rrënojat e ndërtesave të shembura në Hatay pas tërmeteve me qendër qytetin Kahramanmaraş dhe të cilët kanë prekur 10 qytete të vendit.

Në kuadër të kësaj, gjatë punimeve të ekipeve që po shkonin në Hatay nga Qendra e Përgjithshme e Shoqatës ANDA u kryen kërkime në rrënojat e një ndërtese të shembur në lagjen Çetillik.

Ekipi që kreu punimet arriti të nxjerrë gjallë nga rrënojat pas rreth 57 orësh nga tërmeti foshnjën për të cilën u mësua se quhet Ayşe dhe për të cilën nuk është arritur kontakt me familjen e saj.

Foshnja iu dorëzua ekipeve të shëndetësisë dhe më pas u dërgua në spital për trajtim. /aa

Related posts

Politikani palestinez: Qeveritë perëndimore “bashkëpunëtorë” në krimet izraelite

admin

Profesorët e UP-së s’mund të japin mësim në kolegjet private, ekspertët presin përmirësim të cilësisë

admin

Sot mësohet nëse do të mund t’i tërhiqni 30 për qind të mjeteve nga Trusti

admin