RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqi, mbërrin avioni i fundit nga Pakistani me tenda për të prekurit nga tërmeti

turqi,-mberrin-avioni-i-fundit-nga-pakistani-me-tenda-per-te-prekurit-nga-termeti

Në qytetin Adana të Turqisë ateroi avioni i fundit që transporton tenda të dërguara nga Pakistani për të mbështetur punimet e kryera pas tërmeteve të ndodhura më 6 shkurt me epiqendër në Kahramanmaraş, transmeton Anadolu.

Avioni në fjalë është pjesë e “operacionit të fluturimit special” të Qeverisë së Pakistanit për dërgimin e 50 mijë tendave për të prekurit nga tërmetet, ndërsa në këtë avion i cili është i 36-ti dhe i fundit gjenden 1.342 tenda.

Tendat rezistente ndaj kushteve të dimrit dhe zjarrit që u shkarkuan nga avioni, u dërguan në rajonet e prekura nga tërmeti.

Edhe tendat e tjera të dërguara përmes korridorit ajror të krijuar mes dy vendeve për dërgimin e produkteve të ndihmës humanitare, kanë mbërritur në Turqi me fluturimet e kryera nga tre avionë (PAF) C-130 të Forcave Ajrore të Pakistanit, një PAF IL-78, tre mjete ajrore turke dhe nga tre fluturime charter nga Pakistan International Airlines (PIA).

Gjithashtu edhe ndihmat e tjera janë dërguar duke u ngarkuar në hapësirat boshe në avionët e Pakistan International Airlines (PIA) i cili kryen rregullisht udhëtimet drejt İstanbulit.

Related posts

Presidenti Erdoğan së shpejti do të shpallë disa projekte për ushtrinë turke

rezart morina

Serbia do të dërgojë ndihmë humanitare në Ukrainë

admin

Ish-kryeministri pakistanez, Imran Khan, plagoset në të shtënat gjatë “marshimit të gjatë” – VIDEO

admin