RTV AHIRETI
Lajme

Turqi, turistja britanike pranon Islamin

turqi,-turistja-britanike-pranon-islamin

Në Antalya të Turqisë, turistja nga Britania e Madhe, Lousie Rose Harris, u konvertua në muslimane dhe mori emrin “Lejla”, raporton Anadolu Agency (AA).

Harris, e cila erdh në Antalya për pushime, vizitoi xhamitë. E mahnitur nga xhamitë, ezani dhe miqtë e saj, Harris vendosi të bëhet muslimane pasi kishte studiuar rreth Islamit.

Në Muftininë e qytetit Serik u zhvillua ceremonia e konvertimit të gruas nga Britania. Muftiu i qytetit, İbrahim Köksal, i shpjegoi Harrisit parimet bazë të Islamit.

Harrisit, e cila u bë muslimane duke deklaruar fjalët e dëshmisë (Shehadetin) dhe mori emrin “Lejla”, iu dhurua “Certifikata e konvertimit” dhe libra të ndryshëm si përkthimi i Kuranit dhe botime të Kryesisë së Çështjeve Fetare (DIYANET).

Në ceremoni morën pjesë specialisti i Shërbimeve Fetare, muftiu i qytetit Serik, Veysel Tosun, si dhe udhërrëfyesi fetar, Imam Sonay Yıldırım.

Related posts

Policia me aksion në një fshat të Vitisë, konfiskohen mbi 350 kilogramë duhan të kontrabanduar

rezart morina

Sektori privat i pakënaqur me pakon e Qeverisë – Azemi: S’do të hyjnë në grevë, s’gjuajmë benzinë në zjarr

admin

Programi i OKB-së për Zhvillim do të mbështesë aktivitetet për heqjen e rrënojave të tërmetit në Turqi

admin