RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqia arreston më shumë kontraktorë ndërtimi ndërsa vdekjet nga tërmeti afrohen në 50,000

turqia-arreston-me-shume-kontraktore-ndertimi-ndersa-vdekjet-nga-termeti-afrohen-ne-50,000

Turqia zgjeron planet për të strehuar viktimat e tre tërmeteve shkatërruese që goditën rajonin e saj kufitar me Sirinë brenda dy javësh, ndërsa numri i përgjithshëm i të vdekurve në dy vende shkon në 50,000.

Numri i të vdekurve nga tërmeti masiv që goditi disa pjesë të Turqisë dhe Sirisë më 6 shkurt vazhdon të rritet pasi më shumë trupa janë nxjerrë nga rrënojat e ndërtesave të shkatërruara. Një tërmet me magnitudë 6.4 që goditi provincën tashmë të shkatërruar të Hatay këtë javë dëmtoi ose shkatërroi më shumë ndërtesa, duke shtuar shkatërrimin.

Numri i të vdekurve nga fatkeqësia në Turqi ka arritur në 43.556, sipas ministrit të Brendshëm Suleyman Soylu.

Tërmetet e dyfishta kanë lënë më shumë se 5800 njerëz të vdekur në Siri. Në total, viktimat nga të dy vendet kanë kaluar 49,300.

Më shumë se 170 persona të arrestuar në hetimin e ndërtesave të shembura

Rreth 171 persona janë arrestuar në hetimet për ndërtesat e shkatërruara në Turqinë jugore pas tërmeteve të 6 shkurtit, tha gjyqtari Ninister Bekir Bozdag.

“Si pjesë e hetimeve për tërmetet, deri më tani janë ndërmarrë veprime ligjore ndaj 583 të dyshuarve”, tha Bekir Bozdag për transmetuesin CNN Turk, duke shtuar se 171 prej tyre janë arrestuar dhe është marrë vendimi i kontrollit gjyqësor për 197 të tjerë.

“Nga 171 personat e arrestuar, 78 janë kontraktorë, 64 janë mbikëqyrës ndërtimi, 11 janë pronarë objektesh”, shtoi ai.

Bozdag tha se përgjegjësit, përfshirë kontraktorët e ndërtesave, pronarët, mbikëqyrësit, punëtorët dhe mjeshtrit u identifikuan veçmas.

“Kushdo që ka përgjegjësi në një godinë të shembur, pavarësisht detyrës, të gjithë do të peshohen në peshoren e drejtësisë në përputhje me përgjegjësitë e tyre dhe do të ndërmerren veprime sipas urdhërit të ligjit tonë, pa hezitim”, tha ai. /mesazhi

Related posts

Fidan: Izraeli t’i marrë seriozisht paralajmërimet për sulmet në Rafah

admin

Grupet e armatosura armene përdorin kafshët për qëllime terroriste

rezart morina

Qeveria e Gazës: Konfirmojmë se Izraeli ka ekzekutuar qindra njerëz në spitalin Nasser

RTI