RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Turqia, dëme të drejtpërdrejta prej 25 miliardë dollarësh nga tërmetet

turqia,-deme-te-drejtperdrejta-prej-25-miliarde-dollaresh-nga-termetet

Kostot direkte nga shkatërrimi i strukturave fizike në Turqi nga tërmetet shkatërruese të 6 shkurtit mund të arrijnë në 2.5 për qind të rritjes së prodhimit vendas ose 25 miliardë dollarë, shkruan Al Jazeera.

Numri i të vdekurve nga tërmetet në Turqi dhe Siri është rritur në më shumë se 42,000.

Shumë të tjerë kanë nevojë për ndihmë humanitare, ku të mbijetuarit kanë mbetur pa shtëpi në temperaturat e ulëta të dimrit.

“Tërmeti në Turqi ka çuar në një humbje tragjike të jetës dhe ka implikime domethënëse ekonomike,” shkroi ekonomisti Fatih Akcelik.

Related posts

Autoritet greke ngrenë alarmin për rrezik të lartë nga zjarret

admin

Prigozhin deklaron tërheqjen e trupave të tij nga Moska

rezart morina

Osmani kërkon ndihmën e vendeve islame

admin