RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Bosnja organizon maratonë vrapimi për të mbështetur viktimat e tërmetit në Turqi, Siri

bosnja-organizon-maratone-vrapimi-per-te-mbeshtetur-viktimat-e-termetit-ne-turqi,-siri

Maratona “Vraponi për Turqinë dhe Sirinë” u mbajt të enjten në kryeqytetin e Bosnje dhe Hercegovinës, Sarajevë, për viktimat nga tërmetet shkatërruese të javës së kaluar.

Gati 300 njerëz morën pjesë në maratonën simbolike prej 4 kilometrash (2.48 milje) të organizuar nga Shoqata Youth Wearing Blue.

Një donacion prej të paktën 5 € (5,33 dollarë) kërkohej për të marrë pjesë në këtë ngjarje.

“Ne duhet të solidarizohemi me të gjithë njerëzit që vuajnë nga fatkeqësi të tilla që mund të prekin ne apo këdo tjetër nesër”, tha Darko Loncar, një nga anëtarët e shoqatës.

Ngjarje të ngjashme u mbajtën në qytetet Bihac dhe Gorazde.

Ndërkohë, pesë kamionë të tjerë me ndihma u dërguan nga Bosnja dhe Hercegovina në Turqi.

Gjithashtu, në qytetin e Mostarit u organizua një fushatë e quajtur “Një kafe për Turqinë dhe Sirinë”.

Rreth 35 kafene morën pjesë në fushatë, duke shërbyer kafe me shënimin “Për Turqinë”.

“Njerëzit këtu patjetër pinë kafe çdo mëngjes. Ne donim që kafeja që ata pinë këtë mëngjes të kishte një kuptim tjetër,” tha Nermin Mehic, një nga organizatorët e fushatës.

Lojtarët e FK Zeljeznicar Sarajevo, një nga skuadrat e njohura të futbollit të Bosnjës dhe Hercegovinës, morën pjesë në përpjekjet për ndihmë të përgatitura për viktimat e tërmetit në vend të stërvitjes.

Ata shkuan në depon e shoqatës së ndihmave humanitare Pomozi.ba, ku po mblidhen ndihma për viktimat.

Anëtarët e ekipit ndihmuan në paketimin dhe transportin e paketave të ndihmës të përgatitura atje.

Ata erdhën atje me rrobat e tyre të stërvitjes dhe ftuan të gjithë tifozët e tyre dhe qytetarët e Bosnjë-Hercegovinës të marrin pjesë në përpjekjet e ndihmës.

Të paktën 38,044 njerëz u vranë nga dy tërmete të forta që goditën Turqinë jugore më 6 shkurt, tha agjencia e vendit për katastrofat të premten herët.

Tërmetet me magnitudë 7.7 dhe 7.6 ishin me qendër në Kahramanmaras dhe goditën 10 provinca të tjera – Adana, Adiyaman, Diyarbakir, Hatay, Gaziantep, Malatya, Kilis, Osmaniye, Elazig dhe Sanliurfa. Më shumë se 13 milionë njerëz janë prekur nga tërmetet shkatërruese.

Disa vende të rajonit, përfshirë Sirinë dhe Libanin, gjithashtu ndjenë lëkundjet e forta që goditën Turqinë në më pak se 10 orë. /mesazhi

Related posts

Tunizianët protestojnë kundër problemeve ekonomike, arrestimit të zyrtarëve

admin

Marrëveshjes së drithërave të Detit të Zi po “i vjen fundi”! Rusia, ‘asnjë arsye’ për të zgjatur afatet

rezart morina

Reagojnë nga OVL-UÇK pas deklaratës së presidentit kroat

rezart morina