RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqia dënon ashpër provokimet në Suedi të cilat vendosën në objektiv presidentin Erdoğan

turqia-denon-ashper-provokimet-ne-suedi-te-cilat-vendosen-ne-objektiv-presidentin-erdogan

Ministria e Jashtme e Turqisë dënoi ashpër lejimin e provokimeve të mbështetësve të organizatës terroriste PKK në kryeqytetin e Suedisë, Stokholm të cilët vendosën mbrëmë në objektiv presidentin Recep Tayyip Erdoğan, transmeton Anadolu.

“Dënojmë në mënyrën më të rëndë që në një aktivitet të mbajtur në Stokholm një grup i lidhur me PKK-në u lejua edhe njëherë të bëjë propagandë me simbolet e një organizate terroriste dhe të kryejë një akt të shëmtuar kundër presidentit tonë”, thuhet në deklaratën me shkrim nga ministria.

Po ashtu në deklaratë rikujtohen angazhimet që Qeveria e Suedisë ka marrë përsipër në aspektin e parandalimit të organizatës terroriste PKK dhe akteve të degëve të saj.

Related posts

Koreja e Veriut njoftoi se i ka dështuar përpjekja për të dërguar një satelit spiun në orbitë

RTI

Blinken i SHBA-së takon presidentin palestinez, Mahmoud Abbas

rezart morina

Pakistan, rritet në 343 numri i të vdekurve si pasojë e reshjeve muson

admin