RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqia pret hapa konkretë nga Gjermania kundër terrorizmit

turqia-pret-hapa-konkrete-nga-gjermania-kunder-terrorizmit

“Ne shohim një rritje të aktiviteteve (terroriste) të PKK-së në Gjermani dhe kemi përcjellë shqetësimet e Turqisë. Ne presim veprime konkrete”, tha ministri Çavuşoğlu

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, shprehu shqetësime në lidhje me përpjekjet kundër terrorizmit të Gjermanisë dhe tha se pret hapa konkretë, raporton Anadolu Agency (AA).

“Ne shohim një rritje të aktiviteteve (terroriste) të PKK-së në Gjermani dhe kemi përcjellë shqetësimet e Turqisë. Ne presim veprime konkrete”, tha ministri Çavuşoğlu në një konferencë të përbashkët për media me homologen e tij gjermane Annalena Baerbock në Stamboll.

Çavuşoğlu tha se Turqia pret që aleatët e saj të mbështesin përpjekjet e saj kundër terrorizmit në vend që të thonë thjesht “ne i kuptojmë shqetësimet tuaja”.

Turqia pret që Bashkimi Evropian (BE) të heqë pengesat politike për anëtarësimin e saj në BE, tha kryediplomati turk dhe gjithashtu përcolli shqetësimet e Ankarasë për rritjen e ksenofobisë dhe islamofobisë në Evropë.

Ai i kërkoi Gjermanisë të jetë e kujdesshme ndaj provokimeve dhe propagandës nga Greqia dhe administrata e Qipros greke, duke theksuar nevojën për një qëndrim të balancuar.

Duke argumentuar se Gjermania humbi paanshmërinë e saj, Çavuşoğlu tha: “Gjermania duhet të mbajë qëndrimin e saj të ekuilibruar në lidhje me Egjeun dhe Mesdheun Lindor”.

Kryediplomati turk tha se mbyllja e syve ndaj shkeljeve të të drejtave të njeriut nga ana e Greqisë është shkelje e ligjit ndërkombëtar.

“Kthimi i migrantëve nga ana e Greqisë, lënia e njerëzve të vdesin, nuk përbën mbrojtjen e kufijve të BE-së. Është çnjerëzore të mbyllësh një sy. Do të kisha respektuar nëse ministrja (Baerbock) do të përmendte vendimet e Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut që nuk janë zbatuar në Greqi për 14 vjet (për pakicën turke)”, tha Çavuşoğlu.

Kryediplomati turk kritikoi gjithashtu militarizimin grek të ishujve të Egjeut Lindor dhe kritikoi Gjermaninë për faktin se mban anën e Athinës “vetëm sepse është anëtare e BE-së”.

Kryediplomatja gjermane Baerbock pranoi kërcënimin e PKK-së, vlerësoi Turqinë për strehimin e miliona refugjatëve sirianë dhe e quajti marrëveshjen e fundit të eksportit të grurit që Turqia arriti me Ukrainën, Rusinë dhe OKB-në si “sukses të madh”. /aa

Related posts

Ushtria izraelite kryen sulm ajror ndaj qytetit Rafah, 11 civilë të vrarë

admin6

Shpërthen vullkani Semeru në Indonezi

admin

Nis reduktimi i forcave policore në objektet komunale në veri

admin