RTV AHIRETI
LajmeLajmetRajon dhe Botë

Turqia raporton rastin e parë të lisë së majmunit

turqia-raporton-rastin-e-pare-te-lise-se-majmunit

Turqia ka konfirmuar rastin e parë të virusit të lisë së majmunit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në llogarinë e tij në Twitter, ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, njoftoi se “lija e majmunit u zbulua në një pacient 37-vjeç dhe ai ka mungesë imuniteti”.

Ai shtoi se pacienti është në izolim dhe se gjurmimi i kontaktit nuk ka zbuluar asnjë rast tjetër.

“Siç e dimë, kjo sëmundje nuk transmetohet përmes pikave të frymëmarrjes, por përmes kontaktit të ngushtë fizik”, shkroi ministri Koca.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) po shqyrton nëse do ta shpallë linë e majmunëve një emergjencë globale, gjë që do t’i jepte të njëjtin dallim si pandemia e koronavirusit COVID-19 dhe do të kërkonte një përgjigje globale.

Lija e majmunit transmetohet te njerëzit përmes kontaktit të ngushtë me një person ose kafshë të infektuar ose me material të kontaminuar me virusin. Para se të shfaqet skuqja e lëkurës, mund të fillojë me ethe, nyje limfatike të zmadhuara, dhimbje të shpinës dhe dhimbje të muskujve.

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se lija e majmunëve mund të jetë më e përhapur sesa tregojnë numrat zyrtar dhe kërkoi më shumë vigjilencë.

“Transmetimi nga personi në person është në vazhdim dhe duket se nënvlerësohet”, tha ai.

Related posts

Gjermania, Franca dhe Spanja marrëveshje për sistemin ajror luftarak

admin

Trazirat në Brazil, Bolsonaro shtrihet në spital

admin

Osmani me ftesë të presidentit Pendarovski nesër fillon vizitën zyrtare në Maqedoninë e Veriut

rezart morina