RTV AHIRETI
LajmeLajmetRajon dhe Botë

Senatori amerikan mbështet shitjen e avionëve F-16 ndaj Türkiye-s

senatori-amerikan-mbeshtet-shitjen-e-avioneve-f-16-ndaj-turkiye-s

Senatori republikan i SHBA-së, Lindsey Graham tha se mbështet shitjen e avionëve F-16 ndaj Türkiye-s (Turqisë) dhe se Türkiye është një aleat i rëndësishëm i NATO-s pavarësisht dallimeve mes tyre, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë nga llogaria e tij në Twitter, Graham tha: “Mbështes vendimin e administratës së Bidenit për të mbështetur shitjen e F-16 ndaj Türkiye-s, aleatit tonë të rëndësishëm të NATO-s”.

“Pavarësisht dallimeve në mes, Türkiye është një aleat i rëndësishëm i NATO-s. Kjo situatë u shërben interesave të sigurisë kombëtare të Türkiye-s”, tha Graham.

Sipas tij, “përditësimi i aftësive të aviacionit të Türkiye-s do të jetë në dobi të sigurisë së Türkiye-s, SHBA-së, NATO-s dhe asaj rajonale”.

Ndihmës sekretarja e Departamentit të Mbrojtjes të SHBA-së, përgjegjëse për çështjet e sigurisë ndërkombëtare, Celeste Wallander dje në një vlerësim lidhur me kërkesën e Türkiye-s për të blerë dhe për të modernizuar avionët F-16 tha se “SHBA-ja mbështet plotësisht planet e Türkiye-s për modernizimin e flotës F-16”.

Related posts

Escobar sot vjen në Kosovë, takohet me opozitën

admin

Erdoğan dhe Mitsotakis konfirmuan ‘klimën pozitive’ të marrëdhënieve gjatë takimit në New York

admin

“SHBA po përpiqet të krijojë korridor humanitar nga Gaza në Egjipt”

rezart morina