RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqia “thellësisht e shqetësuar” për vrasjen ‘serike’ të 4 muslimanëve në SHBA

turqia-“thellesisht-e-shqetesuar”-per-vrasjen-‘serike’-te-4-muslimaneve-ne-shba

“Jemi thellësisht të shqetësuar për vrasjet e dyshimta të njëpasnjëshme të 4 individëve muslimanë që nga nëntori në qytetin amerikan Albuquerque, tre prej të cilave kanë qenë javën e kaluar”, tha Ministria e Jashtme

Turqia ka theksuar sot se është “thellësisht e shqetësuar” për vrasjet e dyshimta të katër individëve muslimanë që nga nëntori në qytetin amerikan Albuquerque, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Jemi thellësisht të shqetësuar për vrasjet e dyshimta të njëpasnjëshme të 4 individëve muslimanë që nga nëntori në qytetin amerikan Albuquerque, tre prej të cilave kanë qenë javën e kaluar”, bëri të ditur Ministria e Jashtme në një njoftim.

“Duam që autorët e këtyre vrasjeve serike, të cilat thuhet se kanë lidhje me njëra-tjetrën dhe mund të jenë krime të urrejtjes, të gjenden menjëherë dhe të sillen para drejtësisë”, thuhet në njoftim.

Duke shprehur ngushëllime për familjet dhe të afërmit e viktimave, Ministria tha se “presim që autoritetet përkatëse amerikane të kryejnë me përpikëri të gjitha llojet e hetimeve” për të sqaruar të gjitha aspektet e incidenteve. /aa

Related posts

Guterres paralajmëron për rritje të terrorizmit të ekstremit të djathtë

admin

​Borrell: Besoj se është e mundur të zgjidhet çështja e tabelave

admin

Numri i vdekjeve nga sulmet izraelite në Gaza rritet në 16.248, përfshirë 7.112 fëmijë

rezart morina