RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqia thërret ambasadorin norvegjez lidhur me planet për përçmimin e Kuranit

turqia-therret-ambasadorin-norvegjez-lidhur-me-planet-per-percmimin-e-kuranit

Sipas burimeve diplomatike turke, Turqia thirri ambasadorin norvegjez në Ankara, Erling Skjonsberg, lidhur me planet për përçmimin e Kuranit të Shenjtë në vendin skandinav, raporton Anadolu.

“Me të mësuar se nesër në Norvegji do të ketë një sulm kundër Librit tonë të Shenjtë, Kuranit, ambasadori norvegjez në Turqi është thirrur menjëherë në ministrinë tonë”, thonë burimet.

“Iu theksua ambasadorit se ne dënojmë ashpër qasjen e Norvegjisë për mos parandalimin e aktit të planifikuar provokues, i cili është qartazi një krim urrejtjeje. Ky qëndrim është i papranueshëm dhe presim që ky akt të mos lejohet”, thanë gjithashtu burimet.

Related posts

Izrael, jep dorëheqje CEO i kompanisë që prodhoi programin spiun “Pegasus”

admin

Diyaneti i Türkiye-s dhe Bashkësia Islame e Kosovës nënshkruajnë protokoll bashkëpunimi

admin

Zelandë e Re, shpallet situatë emergjente në Auckland për shkak të përmbytjeve

admin