RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Udhëheqësja e arrestuar e Mianmarit e gatshme për negociata për zgjidhjen e krizës në vend

udheheqesja-e-arrestuar-e-mianmarit-e-gatshme-per-negociata-per-zgjidhjen-e-krizes-ne-vend

Udhëheqësja e rrëzuar dhe e burgosur e Mianmarit, Aung San Suu Kyi, tha se mbështet bisedimet pa parakushte për t’i dhënë fund krizës në vend, transmeton Anadolu.

“Suu Kyi mbështet bisedimet pa parakushte për zgjidhjen e krizës në Mianmar”, raporton agjencia e lajmeve Kyodo me bazë në Tokio.

Në dhjetor 2022, Suu Kyi u dënua me 33 vjet burg pas grusht shtetit ushtarak që rrëzoi qeverinë e saj të Lidhjes Kombëtare për Demokraci në shkurt 2021.

Ministri i Jashtëm i Tajlandës, Don Pramudwinai, bëri të ditur se kohët e fundit kishte biseduar me Suu Kyi.

Ai ua bëri të ditur këtë homologëve të tij të Shoqatës së Kombeve të Azisë Juglindore të cilët u takuan në samitin e tyre vjetor në Indonezi.

“Aung San Suu Kyi është fizikisht dhe mendërisht e shëndetshme”, njoftoi Kyodo, duke cituar burime diplomatike.

Ky është takimi i parë i njohur i nivelit të lartë midis Suu Kyi dhe ndonjë zyrtari të huaj.

Thuhet se takimi zgjati një orë dhe u mbajt në burgun e kryeqytetit të Mianmarit, Naypyidaw.

Related posts

Këshilli i BE-së për Kosovën: Ka pasur progres të limituar në luftën ndaj krimit dhe korrupsionit

admin

Avionë me ndihma dhe ekipe shpëtimi nga Türkiye nisen për në Libi

rezart morina

Stuhia vret 18 persona dhe lë qindra mijëra pa energji elektrike në SHBA

admin