RTV AHIRETI
Shëndetësi

Dobitë për organizmin nga farat e lulediellit

dobite-per-organizmin-nga-farat-e-lulediellit

Farat e lulediellit përmbajnë sasi të mëdha të kalciumit dhe magnezit, vitaminës B, A, D, E, acide yndyrore që janë të dobishme për lëkurën dhe flokët.

Përfitimet për organizimin

Fara janë burim i mirë i vitaminave dhe yndyrave të shëndetshme. Ato ndihmojnë për të luftuar plakjen dhe për të ulur sasinë e kolesterolit në gjak.

Farat e lulediellit janë në gjendje të reduktojnë oreksin.

Farat e lulediellit përmbajnë deri në 1/4 e proteinave ushqyese, për të cilat kanë nevojë organizmi. Përveç këtyre ato përmban lipide, karbohidrate, vitaminat dhe minerale të cilat janë po aq të nevojshme. Edhe kur piqen farat e lulediellit ruajnë në brendësi disa minerale të caktuara (jod, hekur, magnez) të nevojshme për funksionimin e qëndrueshëm të zemrës, enëve të gjakut dhe pastrimit të toksinave. Gjatë dimrit duke ngrënë një herë në javë një grusht me fara luledielli të pjekura, ju merrni një sasi të mirë me vitamina dhe minerale.

Për shkak të përmbajtjes së tyre me vitaminë B6 dhe acidit folik, farat janë të dobishme gjatë momenteve të çrregullimeve nervore dhe çrregullimeve të humorit. Ato janë gjithashtu një qetësues i shkëlqyer dhe një antidepresant. Përveç kësaj, procesi i ngrënies së farave të lulediellit mund të zëvendësojë cigaren. Nga ana tjetër, farat mund të forcojnë thonjtë e flokët. Ekstraktet dhe pjesë të farave të lulediellit janë përdorur në kozmetikë, të tilla si maska, skrub dhe kremra ushqyese për trupin dhe flokët

Related posts

​Si të zgjedhim gjithmonë shalqirin më të ëmbël

admin

Efektet e konsumimit të një avokadoje në ditë

admin

Çfarë ndodh nëse pini ujë të gazuar çdo ditë: Të gjithë mendojnë që është i mirë për zorrët, të vërtetën e tregon një nutricioniste

rezart morina