RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ukraina e çliron nga forcat ruse një qytezë strategjike në Donjeck

ukraina-e-cliron-nga-forcat-ruse-nje-qyteze-strategjike-ne-donjeck

Kievi ka thënë të mërkurën se forcat e saj e kanë çliruar vendbanimin Urozhaine, në rajonin industrial të Donjecut, duke i vazhduar përpjekjet për t’i larguar forcat ruse nga jugu i Ukrainës.

“Urozhaine u çlirua. Mbrojtësit tanë janë vendosur në periferi. Ofensiva vazhdon”, tha zëvendësministrja e Mbrojtjes e Ukrainës, Ganna Malyar, në një komunikatë në rrjetet sociale.

Kievi e nisi kundërofensivën e shumëpritur në qershor, por po përballet me beteja të forta pasi ka hapur në vështirësi për t’i thyer pozicionet e fortifikuara ruse.

Njoftimi i Malyarit vjen një ditë pasi ministri i Mbrojtjes i Rusisë, Sergei Shoigu, tha se burimet e ushtrisë ukrainase “janë shterur pothuajse”, megjithëse po ndihmohet me armë nga aleatët perëndimorë.

Moska nuk ka reaguar deri tani ndaj njoftimit të Ukrainës, e cila vazhdimisht ka tentuar ta hedhë poshtë rëndësinë e kapaciteteve luftarake të Ukrainës.

Rajoni i Donjeckut, i cili e ka bartur barrën kryesore të luftimeve në muajt e fundit, është njëri nga katër rajonet e Ukrainës që Kremlini pretendon se i aneksoi viti ne kaluar, pak muaj pasi e nisi pushtimin në shkurt.

Urozhaine, vendbanimi me një popullsi prej rreth 1.000 banorëve para luftës, është në mesin e një grumbulli qytezash që forcat ukrainase po tentojnë t’i marrin nën kontroll në javët e fundit. /rel

Related posts

Katari dhe Kina nënshkruajnë marrëveshje 27 vjeçare për gazin LNG

admin

Stuhia vret 18 persona dhe lë qindra mijëra pa energji elektrike në SHBA

admin

Qeveria s`lejon zgjedhjet serbe në Kosovë, OSBE-ja përkrah format e mëparshme të procesit

rezart morina