RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ukraina gati për kundërsulmin e madh

ukraina-gati-per-kundersulmin-e-madh

Ukraina është gati për ta nisur kundërofensivën e madhe të pritur kundër forcave të Rusisë.

Këtë ia ka thënë BBC-së, Oleksiy Danilov, njëri nga zyrtarët më të lartë të sigurisë në Kiev, transmeton KlanKosova.tv.

Ai nuk ka thënë një datë por që ka thënë se një sulm për rimarrje të territorit të okupuar nga Vladimir Putin mund të nisë “nesër, pasnesër apo brenda javës”.

Danilov ka bërë me dije se qeveria ukrainase “s’ka të drejtë gabimi” në vendimin e marrë ngase sipas tij kjo është një mundësi historike që nuk duhet humbur.

Derisa ka dhënë intervistën për BBC-në përmendet se ka marrë një telefonatë nga presidenti Volodymyr Zelensky për të diskutuar rreth kundërsulmit.

Danilov është njeriu kryesor në kabinetin e Zelensky për luftën që po bën Ukraina.

Related posts

Intelegjenca boshnjake ngre alarm për praninë e pjesëtarëve të Wagner dhe Ujqve të Natës

admin

Miliona njerëz në rrezik nga vala e të nxehtit në SHBA

admin

Akuzë e konfirmuar ndaj Zhan Mitrevit për mashtrim të pacientëve

admin