RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ukraina nis përgatitjet për eksportin detar të drithërave nga tri porte

ukraina-nis-pergatitjet-per-eksportin-detar-te-dritherave-nga-tri-porte

Administrata e Porteve të Ukrainës njoftoi se karvanët e drithit kanë filluar të formohen në portet në Odessa, Chornomorsk dhe Yuzhny, pas marrëveshjes së arritur në Türkiye këtë javë për rifillimin e eksporteve të drithërave

Në deklaratën e bërë nga Administrata e Porteve, thuhet se në lidhje me nënshkrimin e nismës për eksportin detar të drithërave dhe produkteve ushqimore përkatëse, më 22 korrik 2022, janë bërë përgatitjet për rihapjen e porteve në Odessa, Chornomorsk dhe Yuzhny.

Në deklaratë theksohej se duhet të bëhet aplikimi për hyrjen e anijeve në karvan, si dhe thuhet se hyrja dhe dalja e këtyre anijeve në portet e specifikuara do të bëhet nën drejtimin e një anijeje.

Ndryshe, nën kujdesin e presidentit turk Recep Tayyip Erdoğan, më 22 korrik në Istanbul u nënshkrua marrëveshje për zhbllokimin e drithërave midis Türkiye-s, Rusisë, Ukrainës dhe Kombeve të Bashkuara. /atsh

Related posts

Kovaçevski: Gjithmonë këmbëngulim për fqinjësi të mirë dhe solidaritet, i vetëm askush nuk mund të bëjë asgjë

admin

Shtëpia e Bardhë thotë se Koreja e Veriut do ta “paguajë shtrenjtë” nëse i jep armë Rusisë

rezart morina

BE pret rritje të numrit të refugjatëve në të ardhmen

admin