RTV AHIRETI
Shëndetësi

Mungesa e kësaj vitamine po u shkakton thinjën e parakohshme të flokëve

mungesa-e-kesaj-vitamine-po-u-shkakton-thinjen-e-parakohshme-te-flokeve

Mungesa e vitaminës B12 është një nga shkaqet më të zakonshme të thinjës së parakohshme të flokëve.

Vitamina është thelbësore për mbajtjen e shëndetshme të gjakut dhe qelizave nervore, dhe mund të mbrojë flokët tuaj nga thinjat.

Edhe pse thinja e parakohshme është një problem i zakonshëm, mund t’i bëjë disa njerëz të ndjehen keq me veten.

Disa studime të kohëve të fundit kanë treguar se një mangësi ushqyese mund të ketë një ndikim të madh në flokët tuaj, dhe rekomandojnë që njerëzit të sigurohen që po konsumojnë mjaftueshëm Vitaminë B12.

Ajo është e përfshirë në ndihmën e trupit që të bëjë qelizat e kuqe të gjakut dhe mbajtjen e sistemit nervor të shëndetshëm.

Mikronutrientët, veçanërisht Vitamina B12, mund të ndikohen nga zakonet dietike. Nëse hani mish, peshk ose ushqime të qumështit, duhet të jeni në gjendje të merrni mjaftueshëm vitaminë B12 nga dieta juaj, këshillon NHS.

Vitamina B12 nuk gjendet natyrshëm në ushqime të tilla si frutat, perimet dhe drithërat, kështu që veganët mund të kenë më shumë gjasa të zhvillojnë një mangësi. Burimet e mira të vitaminës përfshijnë mishin, peshkun, djathin, vezët dhe disa drithëra që hahen për mëngjes.

Related posts

As që ju shkon në mendje! Ja pse duhet t’i hidhni një majë kripë kafes tuaj

admin

​10 vetitë medicinale të kanellës

admin

​Gjaku i prodhuar në laborator transfuzohet për herë të parë te njeriu

admin