RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ukraina paralajmëron Perëndimin: Rusia po përgatitet për një ofensivë të re

ukraina-paralajmeron-perendimin:-rusia-po-pergatitet-per-nje-ofensive-te-re

Rusia po planifikon një “sulm të ri parandalues” në Ukrainë, sipas fotografive satelitore që tregojnë forcat e Vladimir Putinit duke ndërtuar fortifikime, shkruan DailyMail.

Moska thuhet se po përgatitet për një ofensivë të re përpara përvjetorit të parë të pushtimit të tyre më 24 shkurt.

Oleksiy Danilov, sekretari i këshillit të mbrojtjes dhe sigurisë kombëtare të Ukrainës, ka thënë: “Tani ata po përgatiten për aktivizim maksimal dhe besojnë se deri në përvjetor duhet të kenë disa arritje”.

“Nuk është sekret se ata po përgatiten për një valë të re deri më 24 shkurt, siç thonë ata vetë”, ka thënë ai për Radio Svoboda.

Ai ka thënë se ushtria ruse ka “zbuluar” aftësitë mbrojtëse të trupave ukrainase në rajonin e Zaporizhzhia për një javë.

Ndërsa analiza nga Brady Africk, një analist i inteligjencës, tregon fortifikime të reja ruse përgjatë frontit në Luhansk, nga kufiri rus deri në Donetsk dhe në të gjithë Zaporizhzhia dhe Kherson.

Fortifikimet vijnë pasi një video kapi një tank rus duke u shkatërruar nga një minë pranë Donetskut, në atë që mund të ketë qenë pjesë e një taktike “për të shpërndarë dhe shpërqendruar forcat ukrainase” përpara kundërsulmimit të tyre.

Imazhet satelitore të fortifikimeve të reja të Moskës mund të tregojnë gjithashtu se Putini është i shqetësuar për një kundërofensivë të re ukrainase – pas lajmeve të dërgimit të tankeve moderne nga Perëndimi.

Related posts

Zëvendësi i Kurtit e takon sot njeriun e Vuçiqit

admin

Ish-zëvendësministri izraelit: Palestinezët në Gaza mund të shkojnë në ‘qytetet e tendave’ në shkretëtirën e Sinait të Egjiptit

admin

Veteranët kërcënojnë me protesta të vazhdueshme nëse dekretohet Ligji për pagën minimale

admin