RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ukrainë, dorëheqje dhe shkarkime mes akuzave për korrupsion

ukraine,-doreheqje-dhe-shkarkime-mes-akuzave-per-korrupsion

Shumë zyrtarë ukrainasë kanë dhënë dorëheqje ose janë shkarkuar nga detyrat e tyre mes hapave të Kievit për të luftuar akuzat për korrupsion në qeveri, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sekretari i kabinetit të ministrave, Oleh Nemchinov, në llogarinë e tij në telegram njoftoi se nga detyra e tyre u liruan katër zv/ministra, përkatësisht Vyacheslav Shapovalov nga Ministria e Mbrojtjes, Ivan Lukerya dhe Vyacheslav Nehoda nga Ministria e Komuniteteve, Territoreve dhe Zhvillimit të Infrastrukturës, si dhe Vitaliy Muzychenko nga Ministria e Politikës Sociale.

Guvernatorët e rajoneve të Kievit, përkatësisht të rajoneve Dnipropetrovsk, Zaporizhzhia, Kherson dhe Sumy, gjithashtu u shkarkuan.

Në një mesazh tjetër në telegram, përfaqësuesi zyrtar i qeverisë në parlament, Taras Melnychuk, tha se deputetët Anatoliy Ivankevych dhe Viktor Vyshnyov nga Shërbimi Shtetëror i Transportit Detar u hoqën nga postet e tyre.

Më herët, nënkryetari i Zyrës Presidenciale të Ukrainës, Kyrylo Tymoshenko, njoftoi dorëheqjen e tij një ditë pasi presidenti Volodymyr Zelenskyy nënshkroi një dekret për shkarkimin e tij.

“Falënderoj presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, për besimin dhe mundësinë për të bërë vepra të mirë çdo ditë dhe çdo minutë”, tha Tymoshenko në telegram, pa shpjegime të mëtejshme.

Guvernatori i Kievit, Oleksiy Kuleba, pritet të zëvendësojë Tymoshenko-n, që ishte në detyrë që nga muaji maj i vitit 2019.

Zv/ministri i Mbrojtjes, Vyacheslav Shapovalov, sipas ministrisë, gjithashtu dorëzoi dorëheqjen e tij.

“Vyacheslav Shapovalov, i cili ishte përgjegjës për mbështetjen e Forcave të Armatosura të Ukrainës, kërkoi të shkarkohet si rezultat i fushatës së akuzave në lidhje me prokurimin e shërbimeve ushqimore”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Mbrojtjes.

Ministria ukrainase theksoi se derisa Shapovalov tha se akuzat e drejtuara kundër tij ishin “të pabaza”, dorëheqja e tij ishte “një akt i denjë në traditat e politikës evropiane dhe demokratike, një demonstrim se interesat e mbrojtjes janë më të larta se çdo kabinet apo karrige”.

Ndërkohë, sipas një njoftimi nga Zyra e Përgjithshme e Prokurorit, zv/prokurori i përgjithshëm, Oleksiy Symonenko, po ashtu u shkarkua nga posti.

“Prokurori i përgjithshëm, Andriy Kostin, nënshkroi një urdhër për shkarkimin vullnetar nga posti administrativ i zv/prokurorit të përgjithshëm, Oleksiy Symonenko”, thuhet në njoftim, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Një hetim nga gazeta ‘Pravda’ tha se Symonenko udhëtoi në Spanjë për një festë 10-ditore në një makinë luksoze në pronësi të biznesmenit me bazë në Lviv, Grigory Kozlovsky.

Në një video-adresim mbrëmë vonë, presidenti Zelenskyy tha se Këshilli Kombëtar i Mbrojtjes dhe Sigurisë vendosi të ndalojë zyrtarët qeveritarë të udhëtojnë jashtë vendit për qëllime jashtë detyrave të tyre.

Presidenti ukrainas theksoi se do të ri-organizojë zyrtarë në nivele të ndryshme në ministri, organe administrative qendrore dhe vendore, si dhe në ato të zbatimit të ligjit.

Ndërkohë, këshilltari presidencial, Mykhailo Podolyak, në llogarinë e tij në twitter tha se vendimet e presidentit Zelenskyy mbi personelin “dëshmojnë për prioritetet kryesore të shtetit”.

“Nuk i mbyllim sytë. Gjatë luftës, të gjithë duhet të kuptojnë përgjegjësinë e tyre. Presidenti sheh dhe dëgjon shoqërinë dhe ai i përgjigjet drejtpërdrejt një kërkese kryesore publike. Drejtësi për të gjithë”, shkroi Podolyak. /aa

Related posts

Shefi i Lidhjes Arabe: Ka mundësi Siria të kthehet në organizatë para samitit të ardhshëm në Riad

admin

Flamuri i Kosovës vendoset në objektin e Komunës së Leposaviqit

admin

Dhjetra kolonë fanatikë përdhosin xhaminë al-Aksa mes mbrojtjes së fortë policore – VIDEO

rezart morina