RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ukrainë: Ka filluar shpërndarja e grurit me anije mallrash

ukraine:-ka-filluar-shperndarja-e-grurit-me-anije-mallrash

Ukraina këtë të shtunë ka njoftuar se për herë të parë që nga përfundimi i marrëveshjes së grurit me Rusinë lejoi eksportet e Ukrainës nga vera e vitit 2022 dhe që përfundoi në korrik, dy anije mallrash po lundrojnë aktualisht në Detin e Zi për në portet e saj.

“Anijet e para civile po shkojnë në portet e Ukrainës përmes korridorit të përkohshëm”, njoftoi në Facebook ministri ukrainas i Infrastrukturës Oleksandr Kubrakov.

Ndër të tjera ai është shprehur se kamionët “Afrika elastike” dhe “Aroyat” kanë konfirmuar se janë gati të nisen në portin e Chornomorsk për të ngarkuar pothuajse 20,000 tonë grurë për në Afrikë dhe Azi.

Sipas informacioneve që ai bëri të ditur, dy kamionët “mbartin flamurin e Palau-s dhe ekuipazhet e tyre përbëhen nga shtetas të Turqisë, Azerbajxhanit, Egjiptit dhe Ukrainës“.

Këto janë anijet e para që shkojnë në portet e Ukrainës që nga mesi i korrikut, pavarësisht kërcënimeve të përsëritura nga Moska për të shenjestruar anijet. /abcnews

Related posts

Një i ri palestinez vritet nga ushtria izraelite në Bregun Perëndimor

admin

Angli: Braverman paralajmëron “një valë të re” emigrantësh shqiptarë

rezart morina

Zv.kryetari i Dijanetit vizitoi Prizrenin

admin