RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

UNICEF: Më shumë se 700 fëmijë palestinezë janë vrarë në Gaza

unicef:-me-shume-se-700-femije-palestineze-jane-vrare-ne-gaza

Më shumë se 700 fëmijë janë vrarë në Gaza dhe 2,450 të tjerë janë plagosur që nga e shtuna e kaluar, sipas Fondit të Kombeve të Bashkuara për Fëmijët, duke cituar burime lokale.

“Sipas raporteve të fundit nga autoritetet lokale shëndetësore dhe media, të paktën 2,215 palestinezë raportohet se u vranë, duke përfshirë mbi 700 fëmijë, dhe më shumë se 8,714 njerëz të plagosur, duke përfshirë më shumë se 2,450 fëmijë”, tha zëdhënësja e UNICEF-it Sara Al Hattab të shtunën për CNN.

Shifrat e së shtunës janë një përditësim i deklaratës së UNICEF-it të së premtes , e cila tha se “qindra dhe qindra fëmijë janë vrarë dhe plagosur”, duke vënë në dukje se numri rritet çdo orë.

“Vrasja e fëmijëve duhet të ndalet,” tha zëdhënësi i UNICEF-it, James Elder. “Imazhet dhe historitë janë të qarta: fëmijë me djegie të tmerrshme, plagë mortajash dhe gjymtyrë të humbura. Dhe spitalet janë krejtësisht të mbingarkuar për t’i trajtuar.”

Elder iu bashkua thirrjeve nga komuniteti ndërkombëtar duke thënë: “Fëmijët izraelitë që mbahen peng në Gaza duhet të ribashkohen në mënyrë të sigurtë dhe menjëherë me familjet dhe të dashurit e tyre.” /abcnews

Related posts

Në Rripin e Gazës hynë 55 kamionë me ndihma përmes pikës kufitare Rafah

admin

Sektori privat që punon për shtetin kërkon të paguhet sipas Ligjit për paga

admin

Partia BESA fiton zgjedhjet në Tetovë, BDI-ja e Ali Ahmetit pranon humbjen

admin