RTV AHIRETI
Shëndetësi

Urologët: Nëse dëshironi të shmangni gurët e dhimbshëm në veshka, hani këto ushqime

urologet:-nese-deshironi-te-shmangni-guret-e-dhimbshem-ne-veshka,-hani-keto-ushqime

Gurët në veshka konsiderohen si një nga përvojat më të dhimbshme që mund të kalojmë. Edhe pse gurët mund të jenë fizikisht të vegjël, shfaqja është shpesh e dhimbshme. Përveç kësaj, këta gurë mund të çojnë në komplikime të ndryshme, si infeksione të veshkave, infeksione të traktit urinar, madje edhe sepsë, të cilat kërkojnë ndërhyrje mjekësore.

Lloji më i zakonshëm i gurëve në veshka janë gurët e kalciumit dhe dhimbja shfaqet kur guri përpiqet të kalojë përmes ureterit në fshikëz dhe uretrës.

Gjithashtu, nëse do të kishim një gur, ka rreth 50 për qind mundësi që të përsëritet, tha urologu  John Hollingsworth për HuffPost.

Për më tepër, urologja. Amy Krambeck thekson se gurët në veshka nuk duhen marrë lehtë. Prandaj, së bashku me dr. Hollingsworth, ndau disa këshilla dhe vuri në dukje se cilat ushqime mund të parandalojnë formimin e gurëve në veshka, raporton Index.hr.

Pini më shumë lëngje

“Të gjithë mendojnë se po pinë mjaftueshëm ujë, por nëse bëjnë një test ku matin sasinë e lëngjeve që po pinë, do të zbulojnë se nuk po pinë pothuajse aq sa mendojnë”, thotë Krambeck. Ajo pohon se nuk duhet të jetë ujë, por është më së paku irritues për trupin.

Rekomandimi i përgjithshëm është të pini nga dy deri në tre litra lëngje në ditë për të prodhuar 2,5 litra urinë, potencialisht më shumë nëse ushtrohemi pasi lëngjet humbasin përmes djersitjes.

Rritni marrjen e agrumeve

Krambeck rekomandon t’i jepet përparësi një diete të pasur me acid citrik ose agrume natyrale. Kjo përfshin konsumimin e limonëve, limonit dhe portokallit ose shtrydhjen e lëngut të limonit. Acidi citrik ndihmon në parandalimin e kristalizimit në veshka.

Rritni marrjen e kalciumit

Një tjetër rekomandim është përfshirja e kalciumit në dietë. Krambeck vuri në dukje se tre porcione, ose 1000-1200 njësi ndërkombëtare të kalciumit në ditë, do të ndihmojnë në reduktimin e formimit të gurëve. Kjo mund të duket paradoksale pasi kalciumi është një nga përbërësit kryesorë të shumicës së gurëve në veshka.

Por Hollingsëorth shpjegoi se në të kaluarën, kur pacientët këshilloheshin të reduktonin marrjen e kalciumit, kjo rezultoi në një rritje të gurëve. Disa nga ushqimet që përmbajnë më shumë kalcium janë bajamet, peshku i konservuar, thjerrëzat dhe zarzavatet me gjethe.

Provoni dietën mesdhetare

Së fundi, urologu Mattheë Lee sugjeron të provoni një dietë mesdhetare që përfshin shumë fruta dhe perime. Përveçse ndihmon në reduktimin e gurëve në veshka, në përgjithësi është i mirë për ruajtjen e presionit të gjakut, kolesterolit të shëndetshëm dhe trajtimin e sëmundjes së Crohn.

Related posts

Ushqimet që shkaktojnë erën e keqe të gojës – Si ta largoni atë?

admin

5 simptoma të sëmundjeve seksualisht të transmetueshme që mund të shfaqen në fytyrën tuaj

rezart morina

Nëse shkoni shpesh në tualet pas kafesë, trupi juaj po ju jep sinjale të qarta

rezart morina