RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ushqim të shëndetshëm për mendje të shëndoshë

ushqim-te-shendetshem-per-mendje-te-shendoshe

Studime të reja konfirmojnë atë që prindërit kanë vërejtur gjithmonë: ekziston një lidhje ndërmjet asaj çfarë fëmijët hanë dhe asaj çfarë mendojnë, veprojnë dhe mësojnë. Si çdo sistem tjetër në trup, truri ynë nevojitet ushqim të mirë. Truri shpenzon 20-25% të energjisë totale që një njeri harxhon dhe sa më mirë të ushqehet truri aq më mirë punon.

Ndërkohë që në këtë shkrim iu referohemi parimeve ushqimore që ndihmojnë fëmijët të mësojnë dhe të sillen sa më mirë, të njëjtat parime ndikojnë edhe për ne të rriturit në mënyrën si mendojmë, mësojmë dhe ndjejmë gjithashtu.

Ushqim i shëndetshëm ndërton tru të shëndetshëm

“Furnizimi” i organeve me energji dhe lëndë ushqyese ka një hierarki të caktuar, ku truri vjen i pari, pastaj gjithë të tjerët. Pra, truri ynë është më i rëndësishmi nga organet tona.

Ushqimi ndikon në trurin tonë nëpërmjet këtyre 3 mënyrave:

Vetë qelizat kanë nevojë për ushqim të përshtatshëm

“Mielina” që luan rolin e izolantit që mbështjell neuronin dhe izolon elektricitetin që ai përcjell, përbëhet kryesisht nga acide lyrorë esenciale. Trupi ynë nuk i prodhon dot vetë këto yndyra dhe mangësia e tyre mund të sjellë vonesa në transmetimin e impulsive nervore.

Neuro-përcjellësit si serotonina, dopamina dhe adrenalina transmetojnë mesazhe nga një qelizë në tjetrën dhe ndikojnë në gjendjen tonë shpirtërore si dhe në mendimet dhe veprimet tona. Disa nga lëndët ushqyese që ne marrim me ushqimet bëhen pjesë e këtyre lëndëve kimike tejet të rëndësishme për performancën tonë mendore.

Me shumë gjasa, janë pikërisht këto neuro –transmetues shpjegimi biologjik për lidhjen “ushqim-mendim”.

Secili nga këto 3 monopate ka nevojë për lëndë ushqyese specifike të cilat, së bashku mundësojnë mbarëvajtjen e punës dhe rolit jetik që truri luan për organizmin tonë. Mendojeni si një qark elektrik ku mjafton një shkëputje e vogël për të shkaktuar dëmtim te funksionit te tij. Por, si ndikojnë ushqime të ndryshme në trurin tonë.

Ushqimet me te mira për trurin e fëmijëve (por edhe të të rriturve)

Edhe pse shumica e nutrientëve janë ushqim për mendimin, disa janë akoma më të preferuara. Mënyra si ne mendojmë, veprojmë dhe mësojmë nuk ndikohet vetëm nga lloji i ushqimeve që konsumojmë por edhe nga mënyra e përgatitjes së tyre, si dhe kur i konsumojmë, dhe si i kombinojmë.

“Ushqyes të trurit”
– Avokado
– Shparg
– Banane
– Mish vici (pa dhjam)
– Brokoli
– Oriz integral
– Lakër
– Pjepër
– Djathë
– Mish pule
– Gjethe panxhari
– Vezë
– Vaj ulliri ekstra i virgjër
– Fasule
– Qumësht
– Tërshërë
– Portokaj
– Gjalpë kikiriku
– Bizele
– Patate
– Sallatë jeshile
– Salmon
– Spinaq
– Ton
– Pulë deti
– Peshk ton
– Grurë
-Kos

“Bllokues të trurit”
– Alkool
– Ushqime artificiale
– Ngjyrues
– Ëmbëlsues artificialë
– Pijet me gaz të tipit cola
– Kremrat e pastiçerisë
– Pije me sheqer
– Yndyra të hidrogjenizuara (si margarina)
– Nikotina
– Tejngopja
– Buka e bardhë

Related posts

Je alergjik ndaj pickimit të bletës, pra s’duhet të hash mjaltin? Ç’thonë mjekët

admin

​OBSH: Kina ende nuk jep të dhëna të sakta për numrin e vdekjeve nga Covid

admin

Përdorimi i lëngut të kumbullave ndihmon për kurimin e konstipacionit

admin