RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ushqimet e ëmbla në mëngjes, ju bëjnë të ndjeheni të uritur

ushqimet-e-embla-ne-mengjes,-ju-bejne-te-ndjeheni-te-uritur

Është e vërtetë që në pjesën e parë të ditës digjen më shumë kalori, por hyjnë në lojë edhe mekanizma të tjerë metabolikë

Mëngjesi në fakt ndikon në menaxhimin e oreksit për pjesën tjetër të ditës

Sipas një studimi, ëmbëlsira dhe brioshët nxisin kërkimin për ushqime të tjera menjëherë pasi i keni ngrënë, pasi sheqernat përthithen shpejt, sheqeri në gjak rritet dhe insulina funksionon shumë shpejt

Në atë moment, për të asgjësuar glukozën në gjak, mbërrijnë sasi masive të insulinës. Më pas, truri lëshon alarmin e urisë.

Related posts

Astma/ Shkencëtarët gjejnë shkaktar të ri të dëmtimit të mushkërive

admin6

Nuk duhet të pini kurrë ujë me akull

admin

Kanella mund të përmirësojë insulinën hormonale

admin