RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Ushqimet më të konsumuara në botë

​ushqimet-me-te-konsumuara-ne-bote

Renditja në fjalë e cila numëron gjashtë pjatat më të konsumuara në botë, është nxjerrë nga studime të shumta të kryera nga studiues të ndryshëm. Megjithatë, nëse do të bëhej një renditje për secilin shtet, padyshim që rezultatet do të ishin të ndryshme.

Sushi

Fillimisht sushi ishte një metodë e ruajtjes së peshkut. E zhvilluar së pari në Azinë Juglindore, ajo arriti në Japoni gjatë shekullit të 8-të. Me kalimin e kohës, pjata u transformua ngadalë, orizi nuk fermentohej më dhe hahej së bashku me peshkun në fund të shekullit të 19-të u shpik sushi siç e njohim sot.

Makarona

Makaronat janë një karbohidrat thelbësor për ata që duan të kenë një dietë të ekuilibruar, veçanërisht kur konsumohen në variantin e tyre me grurë të plotë. Duke pasur një fuqi të madhe ngopëse, kjo në përgjithësi është një nxitje për të ngrënë më pak. Makaronat kanë gjithashtu vitaminë B1, e cila është thelbësore për funksionimin e duhur të sistemit nervor.

Vezët

Nga Lindja në Perëndim, vezët janë përbërës ushqimor pothuajse unike, ato janë të përshtatshme për pjekje për ëmbëlsira dhe bukë pa përmendur mënyrat e shumta të gatimit me to.

Hamburger

Emri vjen nga Hamburgu, qyteti nga i cili erdhën shumë emigrantë gjermanë përpara se të vendoseshin në Nju Jork. Hamburgeri gatuhet në disa variacione, duke përfshirë perimet, megjithëse fillimisht është një fileto viçi e futur në një simite të freskët të thekur, së bashku me qepë, ketchup ose mustardë.

Pica

Vetëm në Shtetet e Bashkuara, 350 feta pica hahen çdo sekondë. Në të vërtetë, pica italiane është ndër ushqimet më të dashura në botë. Kur përgatitet sipas recetës tradicionale, pica është një pjatë e përsosur sepse siguron sasinë e duhur të karbohidrateve, proteinave dhe yndyrave. Shtimi i perimeve siguron gjithashtu një sasi të caktuar fibrash.

Orizi

Orizi është padyshim një nga ushqimet më të njohura në botë dhe kur krahasohet me pjesën tjetër të drithërave, është gjithashtu më i preferuari. Ka qenë për disa mijëvjeçarë dhe tani është bërë një pjesë thelbësore e kuzhinës së çdo vendi në Azi, përmes Evropës, Afrikës dhe Amerikës. Popullariteti i lartë i orizit ka të bëjë me lehtësinë e kultivimit për më tepër është i pavarur nga stinët.

Related posts

Përfitimet shëndetësore nga spinaqi

admin

Çfarë ndodh nëse mbani për një kohë të gjatë urinën tuaj?

admin

Këto katër ushqime nuk duhet t’i hani kurrë në mëngjes

admin