RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ushqimet më të mira dhe më të këqija për fëmijët në mëngjes

ushqimet-me-te-mira-dhe-me-te-keqija-per-femijet-ne-mengjes

Mëngjesi është një vakt i rëndësishëm për fëmijët, pasi kanë nevojë që të ushqejnë trupin dhe mendjen. Në vijim gjeni një listë me disa nga ushqimet më të këqija dhe më të mira për mëngjesin e tyre.

1 – Krem çokollate me arra mund të jetë një ushqim i shijshëm për ta, por produkte të tilla përmbajnë sheqer me bollëk, i cili u siguron energji në fillim, por ndihen tepër të lodhur më vonë.

2 – Drithërat që tregtohen në supermarket përmbajnë sheqer për të qenë të shijshme. Në vend të tyre, shihni etiketën e përbërësve dhe kushtojini rëndësi sheqerit dhe sasisë së proteinave dhe fibrave.

3 – Pijet e mëngjesit shiten rëndom nëpër dyqanet ushqimore dhe farmacitë, por edhe këto produkte janë të ngarkuara me sheqer për të rritur numrin e kalorive. Nëse fëmija është i shëndetshëm, nuk ka nevojë për kalori shtesë.

4 – Bukë e thekur me reçel duket si një mëngjes klasik, por fëmijët mund të ndihen të fryrë me kalori të zbrazëta. Ata e preferojnë bukën e bardhë, por ajo pothuajse nuk ka fibra. Në vend të saj, zgjidhni bukën e zezë dhe/ose me fara.

5 – Pancakes janë një ushqim i shijshëm, por përbërjen e tyre mos e blini të gatshme. Mjafton të përzieni pak banane të shtypur dhe vezë dhe të skuqni përzierjen. Shtoni fruta të freskëta dhe arra për një mëngjes të shëndetshëm.

6 – Proshuta dhe salçicet nuk janë zgjedhja më e shëndetshme e mundshme, pasi mbushen me përbërës të tjerë, natrium, yndyrë dhe nivele të larta të kolesterolit. Kontrolloni paketimin për të parë përbërësit.

Përsa i përket ushqimeve më të mira:

1 – Bollgur me fruta dhe lajthi

2 – Vezë

3 – Muffins me tërshërë

4 – Lëng i freskët frutash

5 – Kos shtëpie me granola

6 – Gjalpë kikiriku me banane

7 – Omletë

8 – Sanduiç me vezë

Related posts

Si ndikon konsumi i kanellës në shëndetin e veshkave?

admin

Si arrijnë disa njerëz t’i shpëtojnë trashëgimisë gjenetike të sëmundjes Alzheimer?

rezart morina

Si dallohen fëmijët që vuajnë nga spektri i autizmit? Ja si përgjigjet terapistja

admin6