RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ushqimet për të parandaluar lodhjen gjatë ditës në Ramazan

ushqimet-per-te-parandaluar-lodhjen-gjate-dites-ne-ramazan

Për të shmangur ndjenjën e plogështisë, është e rëndësishme të konsumoni ushqime të pasura me lëndë ushqyese që ofrojnë energji të qëndrueshme dhe parandalojnë dehidratimin.

Këtu janë 10 ushqimet që mund t’ju ndihmojnë të qëndroni energjikë gjatë Ramazanit:

Hurmat:
Hurmat tradicionalisht konsumohen për të prishur agjërimin sepse janë një burim i shkëlqyer energjie, fibrash dhe mineralesh thelbësore si kaliumi, magnezi dhe hekuri. Ato përmbajnë gjithashtu sheqerna të thjeshta që sigurojnë energji të shpejtë për trupin.

Drithërat integrale:

Drithërat integrale si orizi i kaftë, quinoa dhe tërshëra janë të pasura me karbohidrate komplekse, të cilat ofrojnë energji të qëndrueshme gjatë gjithë ditës. Ato përmbajnë gjithashtu fibra, të cilat ngadalësojnë tretjen, duke ju mbajtur të ndiheni të ngopur për më gjatë.

Thjerrëzat
Thjerrëzat janë një burim i mirë i proteinave dhe karbohidrateve komplekse, të cilat ofrojnë energji të qëndrueshme. Ato janë gjithashtu të pasura me hekur, i cili është i rëndësishëm për ruajtjen e niveleve të shëndetshme të gjakut.

Arrat
Arrat si bajamet, arrat dhe fëstëkët janë të pasura me proteina, yndyrna të shëndetshme dhe fibra, duke i bërë ato një rostiçeri ideale për energji të qëndrueshme. Ato përmbajnë gjithashtu vitamina dhe minerale të rëndësishme si magnezi, i cili ndihmon në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Kosi
Kosi është një burim i mirë i proteinave dhe kalciumit, i cili është i rëndësishëm për ruajtjen e kockave të forta. Ai gjithashtu përmban probiotikë, të cilët mund të ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të zorrëve dhe rritjen e imunitetit.

Spinaqi
Perimet si spinaqi dhe brokoli janë të pasura me karbohidrate komplekse, fibra dhe vitamina dhe minerale thelbësore, duke i bërë ato një ushqim ideal për energji të qëndrueshme.

Pula dhe peshku
Proteinat pa yndyrë si mishi i pulës, peshku dhe tofu janë të pasura me aminoacide, të cilat janë të rëndësishme për ruajtjen e masës muskulore dhe promovimin e funksionit të shëndetshëm imunitar. Ato gjithashtu ofrojnë energji të qëndrueshme gjatë gjithë ditës.

Bananet dhe fruta të tjera
Frutat si bananet, portokallet dhe mollët janë të pasura me sheqerna natyrale dhe fibra, duke i bërë ato një ushqim ideal për energji të shpejtë. Ato përmbajnë gjithashtu vitamina dhe minerale të rëndësishme që mund të ndihmojnë në rritjen e imunitetit dhe parandalimin e dehidrimit.

Vezët
Vezët janë një burim i shkëlqyer i proteinave dhe i vitaminës D. Shijoni ato të fërguara, të ziera ose në një omëletë me shumë perime për t’u siguruar që do të qëndroni më energjikë dhe më të ngopur për më gjatë.
Patatet e ëmbla:

Patatet e ëmbla janë të pasura me kalium, vitaminë A, C dhe B6. Qofshin të ziera, të pjekura apo të skuqura në ajër, ato mund të jenë një burim i shkëlqyer i karbohidrateve të shëndetshme.

Related posts

Këto janë dëmet që ia shkaktojnë lëngjet e gazuara mëlçisë

admin

2 ushqimet kyçe që parandalojnë mpiksjen e gjakut

admin

​6 këshilla për të zgjuar tretjen “e fjetur”

admin