RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ushqimi i pashëndetshëm e ul jetëgjatësinë

ushqimi-i-pashendetshem-e-ul-jetegjatesine

Ushqmi jo i shëndetshëm shkakton rreth 11 milionë vdekje të parakohshme çdo vit, tregon një studim me ndikim.

Analiza, që u publikua në Lancet, zbuloi se dieta jonë e përditshme është një vrasëse më e madhe sesa pirja e duhanit dhe tani është përfshirë në një në pesë vdekje në mbarë botën.

Kripa – qoftë me bukë, salcë soje apo ushqime të përpunuara – është shkaktari më i madh i uljes së jetëgjatësisë, tregon studimi.

Studiuesit thonë se ky studim nuk ka të bëjë me obezitetin, por me udhqimete pashëndetshme që shkaktojnë kancerin dhe dëme në zemër.

Related posts

Kur është normale të mos kesh uri në mëngjes?

admin

Konsumimi i shpeshtë i ujit parandalon plakjen

admin

Vaksinë për kancerin? Mjekët e Pfizer: Mund të jetë gati në 2030-n

admin