RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ushtria izraelite i thotë OBSH-së të heqë furnizimet mjekësore nga Gaza jugore

ushtria-izraelite-i-thote-obsh-se-te-heqe-furnizimet-mjekesore-nga-gaza-jugore

Tedros Adhanom Ghebreyesus thotë se Organizata Botërore e Shëndetësisë u njoftua nga ushtria izraelite se duhet të heqë furnizimet nga dy depot e saj mjekësore në Gazën jugore “brenda 24 orëve, pasi operacionet tokësore do t’i vendosin ato jashtë përdorimit”.

“Ne i bëjmë thirrje Izraelit të tërheqë urdhrin dhe të marrë çdo masë të mundshme për të mbrojtur civilët dhe infrastrukturën civile, duke përfshirë spitalet dhe objektet humanitare”, tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së në një postim në X. /mesazhi

Related posts

Ish-kreu i NATO-s dënon sulmin në Banjskë, Robertson: Siguria e Kosovës jashtëzakonisht e rëndësishme për Aleancën

admin

Autobusi i aksidentuar në Vragoli po barte nxënës nga Presheva

rezart morina

Dita Botërore e Eliminimit të Diskriminimit Racor: Bota të luftojë racizmin

rezart morina