RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ushtria izraelite: Ndihmat po hyjnë në veri të Gazës nga një kalim i ri

ushtria-izraelite:-ndihmat-po-hyjne-ne-veri-te-gazes-nga-nje-kalim-i-ri

Të premten, ushtria izraelite pretendoi se kishte sjellë një numër kamionësh me ndihma ushqimore në Rripin verior të Gazës përmes një kalimi të ri tokësor për herë të parë që nga 7 tetori, kur Izraeli filloi një ofensivë të madhe në Gaza dhe vendosi një bllokadë dëmtuese.

“Kamionët e parë të ndihmave humanitare që transportojnë ushqime kanë hyrë përmes Kalimit të ri Verior nga Izraeli në Gaza dje (e enjte) në koordinim me COGOT (Koordinator i Aktiviteteve të Qeverisë në Territore), si pjesë e përpjekjeve për të zgjeruar korridoret e ndihmës humanitare në Gaza në përgjithësi, dhe në veri në veçanti”, tha ushtria izraelite në një deklaratë.

“Kamionët iu nënshtruan kontrolleve të plota të sigurisë nga autoritetet e sigurisë së Autoritetit të Kalimeve Tokësore të Ministrisë së Mbrojtjes në vendkalimin Kerem Shalom”, thuhet në njoftim, duke shtuar se kamionët e ndihmës shoqëroheshin nga ushtarë.

Ushtria izraelite nuk sqaroi burimin apo sasitë e ndihmës dhe nuk dha detaje mbi kalimin e ri tokësor të pretenduar, si dhe nuk kishte asnjë deklaratë nga lëvizja Hamas ose nga zyra e mediave qeveritare në Rripin e Gazës për pretendimet izraelite.

Të enjten, zëdhënësi i ushtrisë izraelite Daniel Hagari njoftoi themelimin e një vendkalimi të ri tokësor në Rripin verior të Gazës për të “mundësuar kalimin e më shumë ndihmave drejtpërdrejt për civilët”.

Ai shtoi se 50 kamionë pritet të kalojnë çdo ditë nga Jordania në Gaza.

Njoftimi pasoi një telefonatë javën e kaluar në të cilën presidenti i ShBA-së Joe Biden thuhet se i tha kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu se Izraeli duhet të hapë një tjetër kalim ndihme në Gazën veriore ose do të ketë pasoja.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë ushtarake në Rripin e Gazës që nga një sulm ndërkufitar i 7 tetorit nga grupi palestinez Hamas, i cili vrau rreth 1.200 njerëz.

Që nga fillimi i ofensivës, më shumë se 33.600 palestinezë në Gaza janë vrarë.

Izraeli ka vendosur gjithashtu një bllokadë në enklavën bregdetare, duke e lënë popullsinë e tij, veçanërisht banorët e Gazës veriore, në prag të urisë.

Lufta ka shtyrë 85% të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme mes mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa pjesa më e madhe e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar.

Izraeli gjithashtu akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GjND), e cila i ka kërkuar të bëjë më shumë për të parandaluar urinë në Gaza.

Related posts

Rama: Kemi propozuar instalimin e një baze të NATO-s në portin e ri të Durrësit

admin

Hyn në fuqi marrëveshja, Shqipëria dhe Kosova heqin kontrollet në kufij për nëntë muaj

rezart morina

Kurti për grevën në arsim: Nxënësit dhe mësimdhënësit duhet të kthehen në shkolla

admin